Teknik Bilgi

LED Hakkında

Günümüzden 131 yıl önce Thomas Alva Edison’un, Amerikan Patent Ofisinden aldığı “Elektrikli lambalar veelektrikli lamba üretimi ve geliştirilmesi” isimli patent ile Edison elektrikle aydınlatma çağını başlatmıştır.

Aradan geçen süre zarfında, teknolojinin gelişmesi ile birlikte akkor telli lambalar ve florasan lambalarevlerimizin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Geçtiğimiz günlerde ise sonunda led lambanın ilk prototipiüretilmiştir.

Aydınlatmanın temel yapı taşlarından biri olan akkor telli lambalar, piyasada yaygın olarak bulunmaktadır yalnız, henüz piyasada 60 wattlık akkor telli lambanın enerji seviyesinde ve ışık değerinde eş değeri olan bir lamba çeşidi bulunmamaktadır. Led lamba prototipi ise yapılan testler sonucunda 10 watt’dan daha düşük güç tüketerek 800 lümenden fazla ışık akısı sağlamaktadır. Ayrıca diğer led ışık kaynakları gibi yönlüaydınlatma değil, akkor telli lambalar ve floresan lambalardaki gibi her yöne ışık sağlayabilmektedirler.

Floresan lambalar, enerji tasarruflu olmasına rağmen bu lambaların en büyük dezavantajı sıcak beyaz ışık üretememeleridir. Dolayısıyla ev kullanımında her ne kadar daha yüksek enerji verimliliğine sahip olsalar da tercih sebebi olamamaktadırlar. Led lambaların prototipi ise 2700K renk sıcaklığına sahip ve sıcak beyaz renk yaymaktadırlar. Bunun yanı sıra en az %90 renk geri verimi sağlaması ile de renklerin daha canlı görünmesini sağlamakta; ortamın görüntü konforunu yükseltmektedir.

Led teknolojisinin ilk geliştirildiği günden bu yana, led teknolojisinin en büyük dezavantajı ısınma problemi olarak görülmektedir. Günümüzde led ışık kaynaklarının temel sorunu ısınma problemi devam etse de; ledlambanın tasarım aşamasında duyun üzerine eklenen alüminyum soğutucular aracılığı ile ısınma sorunun da birnevi üstesinden gelinmesi sağlanmıştır. Tasarım şekli itibari ile de klasik bir akkor telli lamba ile yapısal benzerlik gösteren led lambanın duyu, evlerimizde kullandığımız e27 duyundan seçilmiştir. Bunun bir sonucu olarak evlerimizdeki normal akkor telli lambaların kolaylıkla sökülüp yerine led lambanın monte edilmesi sağlanmıştır.

Sonuç olarak led teknolojisindeki bu olumlu gelişmeler bayrağı akkor telli lambaların babası olan Edison'dan alarak içinde bulunduğumuz yüzyıla yakışır bir şekilde geleceğe taşımamıza yardımcı olacaktır.